MOBİL UYGULAMALARIMIZ

İDRARLA İLGİLİ YAKINMALAR HANGİ HASTALIKLARI DÜŞÜNDÜRÜR?

  • Anasayfa
  • İDRARLA İLGİLİ YAKINMALAR HANGİ HASTALIKLARI DÜŞÜNDÜRÜR?
  • İdrarla İlgili Yakınmalar Nelerdir ?

İdrar yollarından kaynaklanan problemler nedeniyle oluşan idrar yakınmaları oldukça çeşitli belirtileri kapsar. İdrarın rengi ve kokusu ile ilgili değişiklikler, idrarın bulanık görünümlü olması, gelip geçici tarzda ağrı oluşumu, sık idrara çıkma, idrar yaparken ağrı hissedilmesi, idrara sıkışma, idrar tutamama ve idrar akışının sürdürülmesi ile ilgili problemler çeşitli hastalıklar sonucu oluşabilecek idrar yakınmaları arasında yer alır. 

  • İdrarla İlgili Yakınmalar Hangi Hastalıkları Düşündürür?

İdrarla ilgili en sık karşılaşılan yakınmalar ve bunların hangi hastalıklara işaret ettiği şu şekilde özetlenebilir:

  • İdrarda Bulanıklık

İdrarın bulanık olması idrar yollarında meydana gelen bir problem nedeniyle oluşabilir. Bu durum her ne kadar acil tıbbi müdahale gerektiren bir durum olarak görülmese de çeşitli ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabileceği için dikkatli olunmalıdır. Dehidratasyon (susuzluk), enfeksiyon durumları, böbrek rahatsızlıkları ve bazı kronik hastalıklarda idrarda bulanıklık şikayeti meydana gelebilir.

  • İdrara Sıkışma ve Sık İdrara Çıkma

Sık idrara çıkma bir kişinin idrar yapma isteğinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyecek şekilde sıklaşmasını ifade eder. İdrara sıkışma ise kişide bunaltıcı düzeyde idrar yapma isteği oluşmasıdır. İdrar yolu enfeksiyonu bu şikayetlerin oluşumunda en sık tespit edilen nedendir.

 

Gün içerisinde çok fazla sıvı tüketmek, kafeinli veya alkollü içecek tüketimi, şeker hastalığı, gebelik, prostat büyümesi, idrar söktürücü ilaç kullanımı ve aşırı aktif mesane gibi durumlar idrara sıkışma ve sık idrara çıkma belirtilerinin oluşabileceği diğer durumlar arasında yer alır.

  • Ağrılı İdrar Yapma

İdrar yaparken ağrı ve rahatsızlık hissi oluşması ağrılı idrar yapma olarak değerlendirilir. Bu şikayet mesane, üretra ya da dış genital yapılardan kaynaklı problemler nedeniyle oluşabilir. Ağrılı idrar yapma şikayeti oldukça yaygın bir belirtidir. Ağrı, yanma ve batma gibi şikayetler birçok farklı sağlık problemine işaret edebilir. 

 

İdrar yolları enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, prostat iltihabı, mesane iltihabı ve böbrek taşı gibi tıkayıcı durumlar, ağrılı idrar yapma şikayetinin meydana gelebileceği rahatsızlıklardır.

  • Hematüri (İdrarda Kan Bulunması)

İdrarda kan bulunmasının tıp dilindeki ifadesi hematüridir. Birçok farklı hastalık ve sağlık durumu sonucu oluşabilen hematüri mikroskobik düzeylerden gözle görülebilir boyuta kadar farklı şekillerde meydana gelebilir. İdrarda kan bulunması sadece bir kez bile yaşanmış olsa önemli bir sağlık probleminin belirtisi olabilir. Hematüri şikayetinin ihmal edilmesi ağır seyirli böbrek hastalığı ve kanserler gibi önemli hastalıkların geç tanı ve tedavi almasına neden olabileceği için dikkatli olunmalıdır.

 

İdrar yollarını ilgilendiren enfeksiyon durumları, taş oluşumu, prostat büyümesi, böbrek hastalıkları ve idrar yollarında meydana gelen kanserler, hematüri şikayetinin başta gelen nedenleri arasındadır.

  • Üriner İnkontinans (İdrarı Tutamama)

Bir kişide mesane kontrolünün kaybı ve bu durum sonrasında idrar kaçırmanın meydana gelmesi üriner inkontinans olarak isimlendirilir. Kadınlarda daha sık karşılaşılan bu durum genellikle 50 yaş ve üzerindeki bireyleri etkiler. 

 

Yaşın ilerlemesi ile birlikte mesane kaslarının zayıflaması üriner inkontinans gelişimi ile sonuçlanabilecek durumların başında gelse de idrar kaçırmanın kanser, böbrek taşı, enfeksiyon, pelvik taban kaslarının hasarlanması ve prostat büyümesi gibi diğer rahatsızlıklar nedeniyle de oluşabileceği unutulmamalıdır.