MOBİL UYGULAMALARIMIZ

KAN BASINCI YÜKSEKLİĞİ VE BÖBREK

  • Anasayfa
  • KAN BASINCI YÜKSEKLİĞİ VE BÖBREK

Yüksek kan basıncı, kanın damar duvarına ve kalbe yaptığı basıncın normalin üstünde olmasıdır. Yüksek kan basıncı kalp, böbrek veya nörolojik hastalıkların sessiz sebebidir. 

 

Sistolik kan basıncı ölçüm sırasında (140mmHg) ilk duyulan kalp atımı iken diyastolik kan basıncı (90mmHg) en son duyulan atımdır. 

 

Kan basıncının 140 ve/veya 90 mmHg ve üzerinde olması hipertansiyon  olarak adlandırılır. Hiç şikâyetiniz olmadan kan basıncınız yüksek olabilir. Baş ağrısı, çarpıntı, burun kanaması gibi şikâyetler yüksek kan basıncına eşlik edebilir ancak bu durumlar hipertansiyona özgü değildir ve genelde kan basıncınız çok yüksek olduğunda tespit edilir. 

 

Hipertansiyon böbrekleri nasıl etkiler?

 

Tedavi edilmeyen veya kontrolsüz hipertansiyon tüm damarları etkilediği gibi böbrek damarlarını da kötü etkiler. Hipertansiyon ve böbrek arasında karşılıklı bir etkileşim vardır. Kontrolsüz hipertansiyon zamanla böbreklerde hasara ve kronik böbrek hastalığına  yol açabilir. Veya böbrek hastalığınızın olması hipertansiyona sebep olur. Tedavi başlandıktan sonra kan basıncınızın 140/90 mmHg’nin altında olması beklenir, aksi durumda mevcut böbrek hastalığınız da hızlı ilerleyebilir.

 

Ne zaman doktora gitmeliyim?

  • 40 yaşından sonra şikâyetiniz olsun veya olmasın kan basıncınızı düzenli olarak ölçtürmelisiniz. Siz farkında olmadan kan basıncınız yüksek olabilir.
  • Kan basıncınız sınırda  ise ileride hipertansiyon hastası olabilirsiniz, önlem almalısınız.
  • Diyette tuzu azaltmak, sağlıklı beslenmek, kilo vermek, düzenli egzersiz yapmak, sigaradan kaçınmak gibi önlemlerle sınırda ya da yüksek olan kan basıncınızı kontrol altına alınabilir.
  • Kan basıncınız yüksekse altta yatan böbrek hastalığı için ve gerekli ilaç tedavileri için nefroloji bölümüne kontrole gitmeli ve kan basıncınızın kontrol altında olduğundan  emin olmalısınız. Tanı aldıktan sonra düzenli doktor kontrollerinizi aksatmayınız.
  • Kan basıncınız ilaç tedavisine rağmen kontrol altında değilse ileri araştırma gerekebilir, nefroloğunuzla iletişim hallinde olunuz. 

Hipertansiyon tedavisi ömür boyu devam etmelidir ancak çok basit önlemlerle kalbinizi, böbreklerinizi ve beyninizi koruyabilirsiniz. 

 

 

Kimler hipertansiyon hastasıdır?

Kan basıncı (dinlenirken)

Sistolik kan basıncı (mmHg)

Diyastolik kan basıncı (mmHg)

Normal

120 altı

80 altı

Sınırda

120-139

80-89

Yüksek

140 ve üzeri

90 ve üzeri

 

 

Hipertansiyon kontrol altında mı?

Kan basıncı (dinlenirken)

Sistolik kan basıncı (mmHg)

Diyastolik kan basıncı (mmHg)

Kontrol altında

130 altı

80 altı

Kontrolsüz

140 üstü

90 üstü